Authority Members

Tonia Holmes-Sutton

Chair
Appointed By: State Board of Education
Term End: 06/30/2025
Tonia Holmes-Sutton Member Bio

Kurt Thigpen

Vice Chair

Appointed By: Assembly Speaker Pro Tempore
Term End: 06/30/2025

Kurt Thigpen Member Bio

Dr. Ivat Aldaba

Member

Appointed By: Speaker of the Assembly

Term End: 06/30/2026

Lee Farris

Member
Appointed By: Majority Leader of the Senate
Term End: 06/30/2024
702-523-2929
Lee Farris Member Bio

Jackson Olsen

Member
Appointed By: Office of the Governor
Term End: 06/30/2025
Jackson Olsen Member Bio

Victor Salcido

Member

Appointed By: Charter School Association of Nevada
Term End: 06/30/2026

Victor Salcido Member Bio

Tamika Shauntee Rosales

Member
Appointed By: Majority Leader of the Senate
Term End: 06/30/2025
714-271-4370
Tamika Shauntee Rosales Member Bio

Courtney Stern

Member

Appointed By: State Board of Education

Term End: 6/30/2027

Ty Whitaker

Member
Appointed By: Office of the Governor
Term End: 06/30/2025